MÚZEUMPEDAGÓGIAI KÍNÁLAT
A Csíki Székely Múzeum 2009 óta várja az iskolás csoportokat és fiatalokat állandó és időszaki kiállításaihoz kapcsolódó múzeumpedagógiai órákra, foglalkozásokra. Ezenkívül számos olyan éves eseményünk van, amelyet múzeumpedagógiai programmal egészítünk ki. Ilyenek a tavaszi és téli családi napjaink, a kisvakációs és nyári táborok, a nemzetközi eseményekhez (Big Draw, Slow Art Day) kapcsolódó programjaink. Foglalkozásaink megtervezése során a hitelességet, az élményszerű tudásszerzést és a játékos tanulást tartjuk szem előtt. Múzeumpedagógia foglalkozásaink (múzeumi óra, kézműveskedés) mindig a múzeum gyűjteményei vagy kiállításai köré épülnek.
A múzeumpedagógiai foglalkozások az állandó és időszakos kiállításokhoz kacsolódóan
különböző témákat dolgoznak fel, az életkori sajátosságok, illetve a
foglalkozás típusa szerint más nyelvezettel, eszköz- és
anyaghasználattal. A foglalkozások kiválóan felhasználhatók az oktatás
során akár a tananyaghoz kapcsolódóan, akár azt kiegészítve.
Foglalkozásokat
keddtől péntekig tartunk, időtartama kb. 60 perc. Egy csoportba maximum
30 személyt (egy osztályt) tudunk fogadni. Előzetes bejelentkezés
szükséges!
Az új évben új technikai és módszertani eszközökkel bővül a Csíki Székely
Múzeum kínálata. Fejlesztéseink megvalósulását a Bethlen
Gábor Alap támogatta.

Múzeumpedagógiai terem technikai felszerelése
A Csíki Székely Múzeum múzeumpedagógiai tevékenységét elősegítő technikai eszközök beszerzésére nyújtottunk be pályázatot a Bethlen Gábor Alap központi kiírására. A BGA-nak köszönhetően 600 000 forintot fordíthattunk a múzeumpedagógiai terem technikai felszerelésére. A pályázott eszközöknek köszönhetően foglalkozásaink, táboraink és egyéb szakirányú programjaink minőségét szeretnénk javítani. Ma már megkerülhetetlen a laptop, videoprojektor, egér, hordozható hangfalak, flipchart használata a mindennapi munka során. Ezt az alapfelszerelést egészíti ki az USB-s mikroszkóp, valamint a külső tárhely, mely az évek óta összegyűlt fotóanyag, oktatási segédanyag biztonságos tárolását szolgálja. Ezek mellett ruhaszárítókat és vízforralót is vásárolhattunk, melyek főleg táborok alkalmával teljesíthetnek szolgálatot, hiszen egy táboros napon fejenként akár 2-3 munka is készülhet, melyeknek a tárolása és szárítása a múzeumpedagógiai terem kapacitását meghaladja, ezért praktikus ruhaszárítókkal oldhatjuk meg a főleg vizes technikával készült munkák szárítását.

Múzeumpedagógiai módszertani eszközök beszerzése
A 2017-es évben a Bethlen Gábor Alap regionális, ezen belül erdélyi kiírásán megjelenő pályázati felhívásra reagálva, a Csíki Székely Múzeum múzeumpedagógiai, módszertani és élménypedagógiai, szabadtéri csapatépítő játékokra adott be pályázatot. A BGA pozitívan értékelte a múzeum kérését, és 350 000 forintnak megfelelő összeget fordíthattunk hulahopp karikák, területkijelölő bóják, lengőtekék, óriás szivárványejtőernyők és színes műanyag labdák vásárlására. Múzeumpedagógiai foglalkozásainkon gyakran élünk az élménypedagógiai eszközök használatával, mivel foglalkozásainkon előnyben részesítjük az élmény alapú oktatási formákat.
Hátizsákkal a múzeumban
A projekt elsődleges célja az egyéni
látogatók (főként kisgyermekes családok) múzeumi tanulásának,
élményszerű látogatásának támogatása. Olyan egyéni látogatókat céloztunk
meg, akik múzeumpedagógiai foglalkozás vagy tárlatvezetés nélkül
szeretnék megtekinteni állandó kiállításainkat. A múzeumi hátizsákban
található felfedezőlap és a különböző kellékek, amelyre egy felfedőznek
szüksége lehet (mérőszalag, iránytű, fejlámpa, nagyító, jegyzetfüzet,
ceruza, ragasztó) az állandó kiállítások megtekintését izgalmas
felfedező úttá változtatják. A hátizsákot igénylők közösen vagy akár
önállóan teljesíthetik a nyomkövető feladatokat, amelyek játékosan
végigvezetik a látogatót intézményünk 4 állandó kiállításán:
vártörténet, néprajz, nyomdatörténet és restaurálás. A felfedezőlap a
kiállítások egy-egy jellemző részletére, egyedülálló műtárgyára
irányítja a figyelmet. A feladatok által pedig aktivitásra ösztönzi a
látogatót az információ megszerzésében és a tudás létrehozásában. A 65
darab felfedező hátizsák ugyanakkor olyan esetekben is használható,
amikor egyszerre több, a múzeumpedagógus és tárlatvezető munkatársak
kapacitását meghaladó csoport érkezik a múzeumba. A hátizsákok ingyen
igényelhetők a jegypénztárnál nyitva tartási időben. Használat után a
hátizsákot vissza szolgáltatják a kölcsönzés helyszínére. A kellékek
utántöltéséről a múzeumpedagógusok gondoskodnak és az intézmény
költségvetését terheli. A múzeumi felfedező hátizsák projektünk
másodlagos célja múzeumunk szolgáltatásainak korszerűsítése és
felzárkoztatása a nyugat-európai kulturális trendek sorába. Ez egy
hosszútávú cél, ami meghatározta az elmúlt évek múzeumepdagógiai
fejlesztéseit. A múzeumi felfedező hátizsák megvalósulása ilyenképpen
szervesen beilleszkedik azon projekteink körébe, amellyel múzeumunkat a
játékos tanulás és a színvonalas kultúraközvetítés terévé szeretnénk
alakítani. Ilyen korábbi, szintén a Bethlen Gábor Alap támogatással
megvalósított fejlesztés volt a vártörténeti és a néprajzi kiállítás
múzeumpedagógiai eszközfejlesztése, tavaly pedig múzeumpedagógiai
foglalkoztató terünk teljeskörű bebútorozása. AKTUÁLIS FOGLALKOZÁSOK1.A Mikó-vár története című kiállításhoz kapcsolódóan „Kutatókként”
megvizsgáljuk a Mikó-várat hadtörténeti, művészeti, építészeti és
kultúrtörténeti szempontok alapján. Kézbe vehető tárgymásolatok,
modellek, valamint felpróbálható katonai ruházati darabok segítik azt,
hogy a látogatás igazi élmény legyen. Foglalkozás címe: ISMERD MEG A MIKÓ–VÁR TÖRTÉNETÉT! A Mikó-vár története kiállításhoz kapcsolódó múzeumi óra alatt a gyerekek a régész és a történész szerepébe bújva vizsgálják meg a kiállítás tereit. Megfigyeléseik alapján kövtkeztethetnek a termek korábbi beosztásáról és funkciójáról. A kiállításon látható fikciós kisfilmek a kiállított tárgyakra irányítják figyelmüket. A felfedezést számos múzeumepdagógiai eszköz is segíti: feladatlap, tappintható vármakett, mágneses kártyajáték, élményszerű beöltözés. Ajánlott korosztály: óvoda, előkészítő, 1-4., 5-8. osztály, családok Múzeumpedagógiai óra időtartama: 50 perc A múzeumpedagógiai óra + a kiállításhoz kapcsolódó kézműves foglalkozás időtartama: 80 perc A kézműves foglalkozáson a gyerekek agyagban elkészíthetik a várépíttető Hídvégi Mikó Ferenc pecsétjét vagy a Mikó-vár linómetszetével készíthetnek maguknak nyomatot. 2. A Csíki idők járása című néprajzi kiállításhoz kapcsolódóan A
kiállítás tematikus egységei által a 19. század végi, 20. század eleji
csíki népi életmód különböző területeit ismerhetik meg a gyerekek (élet
az esztenán, férfi mesterségek, kocsiszín és mezőgazdasági eszközök,
lakásbelső, valamint női házi ipar). A foglalkozás alatt a hagyományos
népi mesterségekről, a férfi- és női életterek közötti különbségekről, a
csíki paraszti lakásberendezés jellegzetességeiről, a házban és ház
körül végzett munkákról tanulhatnak a korosztályi sajátosságaiknak
megfelelő pedagógiai módszerekkel. Ajánlott óvodás korosztálytól a
felnőttekig. A néprajzi kiállítás újdonsága, hogy olyan tapintható
múzeumpedagógiai eszközökkel bővül, amelyek a csoportos foglalkozáson
részt vevő gyerekek és az egyéni látogatók számára is élményszerűbbé
teszik a látogatást. A kiállítás teljeskörű múzeumpedagógai
eszközfejlesztése a központi Bethlen Gábor Alap támogatásával valósult
meg. Foglalkozás címe: CSÍKI IDŐK JÁRÁSA A Csíki idők járása. Népi életképek a mindennapokból néprajzi kiállítás tematikus egységei által a 19. század végi, 20. század eleji csíki népi életmód különböző területeit ismerhetik meg a gyerekek (élet az esztenán, férfi mesterségek, kocsiszín és mezőgazdasági eszközök, lakásbelső, valamint női házi ipar). A foglalkozás alatt a hagyományos népi mesterségekről, a férfi- és női életterek közötti különbségekről, a csíki paraszti lakásberendezés jellegzetességeiről, a házban és a ház körül végzett munkákról tanulhatnak a korosztályi sajátosságaiknak megfelelő pedagógiai módszerekkel. Az óvodások és kisiskolások számára a kiállítás tematikájához kapcsolódó számos tappintható múzeumpedagógiai eszköz teszi élményszerűvé a látogatást. Ajánlott korosztály: óvoda, előkészítő, 1-4., 5-8., 9-12. osztály A múzeumpedagógiai óra időtartama: 50 perc A múzeumpedagógiai óra + kiállításhoz kapcsolódó kézműves foglalkozás időtartama: 90 perc ,,A gyapjú útja” kézműves foglalkozáson a gyerekek élményszerűen megismerhetik a gyapjúfeldolgozás különböző szakaszait. Kézbe vehetik és megszaglászhatják a mosatlan, mosott és fésült gyapjút, a gyapjú festéséhez használt különböző festőnövényeket, valamint kipróbálhatják a természetes festőlével történő gyapjúfestést. 3. A Megmentett szakrális kincseink című kiállítás kapcsán Foglalkozás címe: MENTSD MEG A MŰTÁRGYAT, LÉGY PAPÍRRESTAURÁTOR! A Megmentett szakrális kincseink és a Csíksomlyói ferences nyomda története kiállításainkat a papír története és a papírrestaurálás, közvetetten pedig a könyvnyomtatás és könyvkötés témák köré szervezett tartalmi elemek és gyakorlati tevékenységek kötik össze. A ferences nyomda és könyvkötő műhelyben nyomtatott és díszített könyvekkel való ismerkedés után a gyerekek pergament és japán papírt vehetnek kézbe. Végül papírrestaurátor szerepben maguk végeznek száraz tisztítást egy erre a célra kiválasztott demonstrációs tárgyon. Ajánlott korosztály: előkészítő, 1-4., 5-8., 9-12. , gyermekes családok A múzeumpedagógiai óra időtartama: 30 perc A múzeumpedagógiai óra + kiállításhoz kapcsolódó kézműves foglalkozás időtartama: 150 perc Az óvodások, illetve az előkészítő, 1-3. osztályosok a ferences könyvkötő műhelyben is használt csirizes technikával készíthetnek könyvelőzéket, míg az 5-8. és 9-12. osztályosok jegyzetfüzetet köthetnek maguknak. Az időszakos kiállításainkhoz kapcsolódó múzeumepdagógiai foglalkozásainkról az (004) 0266 372 024 telefonszámon vagy a muzeumpedagogia@csikimuzeum.ro email címen lehet érdeklődni. Jelentkezés és bővebb információ: 0745113003, 0266 372024, muzeumpedagogia@csikimuzeum.ro
|